Facebook

Instagram

Saabs teknik för drönarsvärmar används i AUKUS-test


2024-11-08

BlueBear Mobile Command and Control System with UAVs on ground
Bild:Saab
BlueBear Mobile Command and Control System with UAVs on ground

Saabs teknik för autonoma svärmar har nyligen varit med i det banbrytande demonstrationen Project Convergence 2024 i USA. Ett brittiskt team bestående av 40 anställda från Saabs BlueBear och personal från det brittiska försvarsministeriets Defence Science and Technology Laboratory (Dstl), har demonstrerat förmågan att använda interoperativ AI inom styrning av obemannade luftburna farkoster (UAS). 

Det trilaterala säkerhetspartnerskapet AUKUS, som utgörs av Australien, Storbritannien och USA, har genomfört tester som bekräftar den centrala roll som BlueBears teknik har för att uppnå samarbetande, nätverksanslutna drönarsvärmar. BlueBears AI-baserade ledningssystem Centurion™ gav under försöken en enda operatör möjlighet att styra en mångsidig svärm av autonoma drönare. 

Kärnan i BlueBears AI-baserade autonomilösning är möjligheten att koppla samman artificiell intelligens från olika leverantörer i ett autonomt system-av-system. Denna teknik är en nyckel för att kunna uppnå den potential som distribuerade sammankopplade sensorer och effektorer kan få för att uppnå ett integrerat ledningssystem för UAS inom multidomäna operationer.

De obemannade luftburna farkoster RedKite och Ghost användes under AUKUS-testerna tillsammans med Centurion™-systemet för att under uppdragets gång förändra och igångsätta AI-algoritmer som möjliggjorde användning av drönarna och deras olika förmågor. 

–  De här testerna är ytterligare ett kvitto på att Saabs arbete med Bluebear gör det möjligt att snabbare utveckla banbrytande förmågor och vara i teknikens framkant, vilket är nödvändigt i modern krigföring, säger Tobias Persson, chef för Saabs affärsenhet Digital Battlespace Solutions. 

AUKUS-testerna var kulmen på det arbete med autonomi och öppen arkitektur som finansierats av det brittiska försvarsministeriets Defence Science and Technology Laboratory (Dstl) under två decennier. För mer information om testerna, besök gov.uk.

Saab förvärvade BlueBear, med verksamhet i Bedford, UK, i augusti 2023 som en snabb accelerator för att utveckla banbrytande förmågor med nya teknologier och vidare integrera dem i Saabs portfölj.


Källa: Saab 


Tipsa en vn Skriv ut



Fr. v. Andreas Hedström, Export & OEM Manager, Åkerströms och Stefan Kjellström, Produktutvecklare, EAB

Åkerströms och EAB i strategiskt samarbete – utvecklar nästa generations radiostyrningssystem för Radioshuttle™

Åkerströms Björbo AB och EAB AB har tecknat ett långsiktigt samarbetsavtal...

Läs mer
SCN 550
STILL iGo system effektiviserar Solars intralogistik 
STILL iGo system effektiviserar Solars intralogistik
 

Solar automatiserar intralogistiken med STILL

Solar Sverige AB etablerar ett nytt logistikcenter i Kumla och investerar i en skräddarsydd automationslösning från intralogistikexperten STILL Sverige AB. Förarlösa truckar...

Läs mer
oem_automation_550
Spectrum Technology är en ledande leverantör av automatiseringslösningar med huvudkontor i Karlshamn

Spectrum Technology blir certifierad partner till Bosch Rexroth

Bosch Rexroth välkomnar Spectrum Technology till Certified Excellence.

Läs mer
Flamkontroll
SMC Automations nya kompakta kontrollenhet för rampmontage – JXD1-M

Styr upp till 16 axlar med SMC:s kompakta kontrollenhet för rampmontage

SMC lanserar JXD1-M, en rampmonterad kontrollenhet med batterilös absolutenkoder. Anslutningar...

Läs mer


Jackbara Industridon nu med skruvgänga

För enkel och tidsbesparande montering av Heavycon D7-kontakter erbjuder Phoenix Contact...

Läs mer


Ny kraftfull SCARA-robot från KUKA – snabba rörelser och bärlast på 60 kilo

KUKA släpper ytterligare en SCARA-robot nu i höst. En kraftfull modell med maximala...

Läs mer
BlueBear Mobile Command and Control System with UAVs on ground

Saabs teknik för drönarsvärmar används i AUKUS-test

Saabs teknik för autonoma svärmar har nyligen varit med i det banbrytande demonstrationen...

Läs mer


Welcome to SCANPACK 2024.

It´s busy days when Carryline is planning for this year's edition of SCANPACK. It has...

Läs mer
Gimatic | Tryck & Flöde | Robotik | OEM Automatic

Nya gripdon från Gimatic stärker OEM Automatics automationslösningar

OEM Automatic har inlett ett strategiskt samarbete med Gimatic, en global ledare inom elektroniska...

Läs mer

Nyhet från Teknokol - Bärarmsystem och kapslingar i rostfritt stål


Teknokol, ett företag som är specialiserat på att tillverka bärarmsystem och...

Läs mer


Mahindra väljer ABB:s PixelPaint till förstklassiga lackeringsjobb

De två stora hallarna har en yta på 4 500 kvm vardera och en takhöjd på 15 meter.

Byte av industribelysning på rekordtid

Förbättrad arbetsmiljö och energibesparing, var anledningarna till att Valmet bytte...

Läs mer


ABB:s nya maskinbetjäningscell förenklar automation och kompenserar för arbetskraftsbrist



Effektivitet och automatisering: Hydroscand leder vägen med Shelf Refill

I en värld där tid är pengar och effektivitet är nyckeln till framgång,...

Läs mer


Mest lästa











BK Services


solidmakarna

ifm electronic ab

Villiam Petersen tandhjulsfabriken

JM Indutech

SK Licenssvets

Brady

AIF  Avinf






Alron

Decksafe

REFAB

Aircoil
Unica Media AB © 2014
Org.nr 556961-2624
Unica Media AB
Hammarby Fabriksväg 23
120 30 Stockholm

Kontakt
info(at)unicamedia.se
Annonsering
annons(at)unicamedia.se