Nära samarbete med AGA hjälper Ljungby Maskin att optimera produktionen


2014-10-01

Bild:AGA

AGA hade levererat skyddsgaser för svetsning till Ljungby Maskin under många år, när kund och leverantör började jobba tillsammans för att förbättra Ljungby Maskins produktion. Idag optimerar Ljungby Maskin svetsningen i sina hjullastare med AGAs hjälp. 

Ljungby Maskin tillverkar hjullastare, som byggs på plats, i företagets drygt 17 000 kvadratmeter stora fabrik i Ljungby i Småland.  Ljungby Maskin var sedan många år kund till AGA och efter ett möte på svetsmässan i Jönköping, inleddes ett gemensamt arbete för att förbättra Ljungby Maskins produktion.  Ljungby Maskin skickade prover till AGAs svetslabb i Stockholm där AGAs svetsingenjörer undersökte proverna, och tog fram förslag på ett antal möjliga förbättringar och förslag på nya svetsparametrar. Vid försöken i AGAs svetslabb visade sig ett antal småjusteringar göra stor skillnad för kvalitén på slutresultatet. Bland annat justerades inställningen av vinklar och gasflöden och en förändring av fogutformningen genomfördes.  Under våren implementerades AGAs förslag i produktionen i Ljungby och snart märktes tydliga kvalitetsförbättringar i svetsningen av hydraulcylindrarna.

Processen från det första samtalet på Elmia till konstaterad produktionsförbättring tog drygt ett år och ger bra utdelning för båda parter.  AGA kan idag glädjas åt fortsatt förtroende från kunden.

-  Ljungby Maskin hade varit kund hos oss sedan länge, men detta var första gången vi fick chansen att bistå med specialanpassade lösningar för kunden. För oss är det viktigt att leverera värde till våra kunder. Genom att hjälpa våra kunder förbättras, växer ju också vi som leverantörer. En riktigt nöjd kund är ju den bästa ambassadör vi kan få, Stefan Peterson, Marketing Director AGA Gas AB

Ljungby Maskin har idag inga planer på att byta leverantör. Inte heller stänger man dörrarna för ytterligare samarbeten i framtiden.

-  Samarbetet var en lärorik upplevelse som gjorde det möjligt för oss att med små medel kunna höja kvalitén i våra produkter ytterligare.  Att kunna jobba så nära en leverantör är en stor styrka. Nu vet vi hur ett bra samarbete fungerar och att AGA har rätt kapacitet och finns där om eller när vi behöver den. Den tryggheten är värd mycket för oss, säger Rune Andersson, VD och grundare, Ljungby Maskin.

Källa: AGA Gas AB