KGK utökar sitt sortiment inom professionella verktyg för fordonsverkstäder genom att inleda ett nytt samarbete med den franska tillverkaren GYS. Med över 60 års erfarenhet av elektrisk utrustning har GYS byggt upp en stark position på den europeiska marknaden.
I och med det nya samarbetet så erbjuder nu KGK ett brett urval av induktionsvärmare från GYS, särskilt anpassade för fordonsverkstäder som arbetar med reparation, demontering och justering av metallkomponenter. Produkterna passar både den lilla bilverkstaden, entreprenadverkstäder och verkstäder som arbetar med lastvagn och buss. Induktionsvärmarna erbjuder effekter från 1 kW upp till 22kW och det nya sortimentet kommer att ersätta KGK:s tidigare sortiment från Top Auto.
– GYS är ett välrenommerat varumärke med stark utveckling och stor lyhördhet för marknadens behov. Med deras induktionsvärmare får vi ett mycket konkurrenskraftigt komplement till vårt sortiment av verkstadsutrustning, säger Henrik Karlsson, Affärsutvecklare på KGK.
GYS är ett familjeägt företag med bas i Laval, Frankrike. Verksamheten omfattar egen produktutveckling och tillverkning av hela sortimentet – något som säkerställer hög kvalitet och teknisk innovation i varje detalj. Företaget är verksamt i över 140 länder och har cirka 900 medarbetare.
Det nya samarbetet är ett led i KGK:s strategi att kontinuerligt bredda och fördjupa erbjudandet inom professionella verkstadsverktyg, med fokus på hög funktionalitet, tillgänglighet och långsiktig service.
Produkterna från GYS finns tillgängliga på KGK:s e-handelsplattform Autokatalogen.
Källa: KG Knutsson AB